Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması

Botoks nedir ?

Botoks bir çeşit zehirdir ancak tıpta ilaç olarak kullanılır. Kasları felç eder. Bir çok hastalık tedavisinde kullanılır. Migren hastalığı, obesite şişmanlık hastalığı, bruksizim diş gıcırdatmada, terleme giderici ve spastik serebral palside. Ayrıca estetik sektöründe, yüz ve boyun cildi kırışıklıklarını gidermede kullanılır.

Botoks çeşitleri var mıdır?

İnternette botoksla ilgili çok sayıda sınıflama ve çeşitten bahsetse de botoks aslında tek çeşittir. Clostridium botulinum toksinidir. Dysport ve botoks bu toksini üreten firmaların verdiği marka isimleridir. Ayrıca çeşit olarak sunulan; alın botoksu, göz çevresi botoksu, masseter botoksu, mide botoksu, koltuk altı botksu gibi sınıflamalar, sadece botoksun yapıldığı yeri ifade eder. Migren botoksu, felç botksu gibi sınıflamalar ise tedavi edilen hastalık isimlerini tanımlamak içindir.

Botoks Uygulama Alanları Nerelerdir ?

  • Yüz cildi kırışıklıkları
  • Boyun cildi kırışıklıkları
  • Migren hastalığı
  • Masseter yani çene kası botoksu bruksizim diş gıcırdatması için
  • Zayıflama için mide botoksu
  • Terleme için koltuk altı ve ellere yapılır
  • Spastik serebral palsi kas kasılma tedavisinde

Botoks Nasıl Uygulanır?

İnsülin iğneleri veya hayalet iğne dediğimiz mezoterapi iğneleri ile kas içine enjekte edilir.

Botoks Etkisi ne kadar sürer?

İlk yapıldığında 4-6 ay arasında bir etki görülür. İkinci kez yapıldığında 6-9 aya çıkabilir. İlerleyen uygulamalarda ise 9-12 aya varan bir etki süresi görülebilir.

Botoks Sonrası nelere dikkat edilmeli, Etkisini hemen görünür mü ?

Etkisi uygulandıktan 3-4 gün sonra görülmeye başlanır. En yüksek etki 15. Gün ortaya çıkar. Botoks uygulama sonrası, uygulanan alanlar ovulmamalı, dokunmamaya dikkat etmeliyiz. 3-4 saat yıkanmamalı, banyo ve hamam yapılamamlıdır.

SIK SORULAN SORULAR

Hayır yılan zehiri değildir. Botoks clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen bir toksindir.

Aşırı doz uygulaması yapılarak fazla verilen botoks yüz için ifade kaybı yapabilir. Ancak uygun dozda yapılırsa böyle bir sorun yaşanmaz.

Genel bir kural olarak yapılmaz. Anne karnında cenine geçtiği gösterilmese de bu risk alınamaz. Gebelikte yaptırmamak daha doğrudur.

Botoks uygulana alana ve hastalığa göre ücretlendirilmektedir.

Deneyimli ellerde güvenli bir tedavidir. Ancak yetkisiz kişiler ve deneyimsiz ellerde çok tehlikeli olabilir, sonuçta bir zehirdir, ölüme dahi yol açabilir.

Tekrarlammaması kırışuklukları çoğaltmaz ancak aynı kırışıklıklar tekrar görülür. Botoksun kalıcı etkisi için botoksu yıllarca düzenli bir şekilde yaptırmak gereklidir. Unutmayalım ki botoks kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırmaz, ortaya çokmasını önler. Yani botoks önleyici bir tedavidir. Düzenli yapılırsa o bölgedeki kırışıklıklar oluşmaz. Yıllarca bu uygulama devam ettirilirse etkisi kalıcı olur.

Sağlığınıza Önem Veriyoruz!

Aklınızdaki tüm soruları sorabilir ya da hemen online randevu oluşturabilirsiniz.Uğur Enbiya Özgür - DoktorTakvimi.com

BOTOKS OLAN HASTALARIMIZIN YORUMLARI